nedeľa, 1 augusta, 2021
Prasata Zvieratá

Ako chovať ošípané – prasatá

Uvažujete nad chovom ošípaných a neviete ako a kde začať? Väčšina Slovenských rodín má už dlho zaužívaný chov ošípaných. Niektorý si doma vykrmia prasa pre vlastnú potrebu a niektorý chovajú ošípané vo väčšom počte a nasledovné mäso alebo výrobky predávajú.

O ošípaných na Slovensku

Zviera nazývané aj ako prasa, prasa domáce alebo sviňa domáca. Dĺžka života 15 až 20 rokov, v chove na mäso priemerne 1 rok. Podobne ako Brojler biely nepotrebuje veľa ku šťastiu.

Prasa domáce je významným hospodárskym zvieraťom v našom poľnohospodárstve. V spotrebe mäsa obyvateľstvom na Slovensku prevláda práve bravčové mäso. Okrem mäsa poskytuje kožu. Z kosti a chrupaviek sa vyrába glej (lep).

v domácom chove sú ľudia zvyknutý mať v chove jedno a viac prasat na vlastnú potrebu. V auguste kúpia mladé prasa a za cca 8 – 9 mesiacov je vhodné na zabitie. Okrem kvalitného mäsa sa z bravčového robia chutné klobásky, hurky, domáce údeniny a rôzne zabijačkové pochúťky.

Kde chovať prasa domáce?

Prasa domáce môžete chovať kdekoľvek, pokiaľ splníte podmienky ktoré sa vyžadujú pre jeho správny rast a naberanie hmotnosti. Na podmienky chovu je veľa názorov od rôznych expertov. Zatiaľ čo niekto je zástanca toho že prasa by malo byť v maštali, iný tvrdia že by malo mať vlastnú ohradu vonku či elektrický oplotok.

Vnútorný chov

Ak sa rozhodnete pre vnútorný chov a Vášmu ošipanému urobíte menšiu ohradu v maštali tak rozhodne tym nič nepokazite. Takto sa bežne chova na celom Slovensku. Ak nemáte maštaľ tak to môže byť aj drevená stavba v ktorej bude schované. Vzhľadom nato že ošípané sa chová aj v zime, je veľmi dôležité mu zabezpečiť teplé miesto. Murovaná maštaľ je preto ideálne riešenie, prasa keď má teplo aj v zime tak pekne naberá na hmotnosti.

Vonkajší chov

Ďalšia možnosť je vonkajší chov, čo znamená že ošípané bude zatvorené v ohrade pod holým nebom s menším pristrieškom. Túto možnosť využíva taktiež veľa chovateľov. Pri tomto chove budete musieť vyriešiť ustajnenie v zime.

Čím kŕmiť?

  • Kukuričny šrot
  • Pšeničný šrot
  • Zemiaky
  • Repka
  • Zvyšky z kuchyne

Niektorý chovatelia robia aj silaž, ktorou krmia prasata. Silaž môžete urobiť zo zelenej travy ktorú posekate na drobno alebo z kukurice. Ďalší spôsob kŕmenia je suché pečivo, pekárne sa potrebujú zbaviť pečiva ktoré nepredali v obchode a tak mnohý chovatelia práve týmto kŕmia svoje zvieratá.

Obrázky: pixabay.com