nedeľa, 1 augusta, 2021
Hydina Zvieratá

Chov brojlerov – začíname

  • Premýšľate nad domácim chovom brojlerov?
  • Čo to vlastne brojler je a ako ho chovať?
  • V tomto článku sa dočítať všetko potrebne pre začiatočnícka o chove brojlerov.

Brojler je povodne chápané ako kura (kura domáca). V súčastnosti je to zviera (hydina) určená pre rýchlovýkrm a následnú porážku. Pri výkrme brojlerov sa z hľadiska ekonomiky pozerá na znižovanie doby výkrmu, zvyšovanie kvality živín výkrmu a zvyšovanie váhy zvierata. Zvieratá sa kŕmia kŕmnymi zmeskami a neskôr obilným šrotom. V zmeskách sa samozrejme prihliada na dôležite základne latky a minerály pre zdravý rast zvierat. Odporúčané plemena na chov sú ROSS A COBB, ktoré sa vyznačujú výbornými rastovými schopnosťami. Samice dorastajú až do 4 – 4,5kg a kohúty do 5,5 – 6kg váhy.

Brojlere môžete kúpiť ako týždňové kuriatka alebo ako odchované 1.8 – 2.4kg živej váhy na dochov a následnú porážku.

Miesto pre chov brojlerov

Brojlere nepotrebujú extrémne veľa miesta a preto nám postačí zriadiť menšiu ohradu v ktorej ich budeme držať. Ohrada by mala byt v teple, napríklad v stajni. Rozmery ohrady sa orientačne počítajú = 1m2 na cca 6ks dospelých brojlerov. Na 20ks brojlerov nám postačí ohrada z plochov cca 3,5m2. Ďalej treba pripočítať kúsok plochy na krmítko a nádobu z vodou.

Pokiaľ mate v ohrade na zemi betónovú plochu, je potrebne ju vyložiť doskami a urobiť hrubú podstielku aby sme zabránili ochorenie nôh u zvierat. Podstielka by mala mat výsku 5 až 10cm. Ako materiál odporúčame: suché piliny, suché seno alebo suchu slamu. Je naozaj dôležite aby brojlere mali pod nohami suchu podstielku inak nám hrozí riziko že ochorejú a upadnú na nohy.

Z výbehom alebo bez? Výbeh môže byt, ale nemusí. U brojlerov platí jedno pravidlo a to: čim menej pohybu, tým lepšie! Kľudne ich môžeme mat cely čas výkrmu v ohrade.

3 základne pravidla pri brojleroch

  • Brojler potrebuje mať pod nohami sucho
  • Neustály prijem krmiva a pitnej vody
  • V chladnom a v sychravom počasí potrebujú teplo

Ako a čim kŕmiť?

Brojler potrebuje stále plne krmítko, neustály prísun krmiva, je veľmi žravý a v krmítku dôkaze aj spať. Okrem kŕmenia nezabudnúť aj na pitnú vodu ktorá musí byt taktiež neustále k dispozícii.

Chov od 1 týždňa

Tieto zvieratá sa z počiatku vykrmujú iba zmeskami, po 2-3 týždni sa môže pridať kukuričný šrot. Po 1 mesiaci je možne kŕmiť obilným šrotom.

Dochov od 6 týždňa

Brojlere sú už pekne, biele a máju živú váhu od 1,8 do 2,4kg. Niektoré už v 6 týždni idú na porážku a niektoré idú na dochov. Na dochov sa už môže použiť ako krmivo kukuričný šrot, pšeničný šrot, žihľava alebo drobná tráva. Ako doplnok odporúčame pridať bielkovinový koncentrát, pripadne aj kŕmne vápno. Pozor na zelene, netreba to preháňať. No a na koniec, môžete im miešať aj drobné zvyšky z kuchyne.

Je vhodne chovať brojlere spolu zo sliepkami?

Neodporúčame tuto kombináciu chovu, vzhľadom nato že sliepky zvyknú útočiť na brojlere pri kŕmení a podobne. Tým pádom nám brojlere budu menej jest, zvýši sa čas výkrmu a zníži sa váha zvierat. Odporúčame preto oddeliť brojlere do samostatnej ohrady kde si môžu gazdovať sami 🙂

Zhrnutie článku

Chov brojlerov po dodržaní všetkých opatrení je bezproblémový a veľmi jednoduchý . Pokiaľ sa ešte stále rozhodujete či naozaj chovať, treba si uvedomiť že domáce mäso chutí najlepšie!

Náš TIP:

Zaujímave články a posty: Domáca šklbačka na hydinu