nedeľa, 1 augusta, 2021
Hydina Zvieratá

Môžu sliepky znášať vajcia bez kohúta?

Odpoveď: Samozrejme!

Či je kohút medzi sliepkami alebo nieje ,sliepky znášajú vajcia rovnako. Pokiaľ ale kohút nieje, z Vašich vajec sa nikdy nevyliahnu male kuriatka. Ide o to že vajcia sa neprofilizujú, niesu oplodnené kohútom.

Sliepky zvyčajne začínajú znášať vajcia od šiestich mesiacov života, môže sa to mierne líšiť podľa plemena sliepky. Prvé položené vajcia nemusia byť dokonale, môžu mať mäkké škrupiny alebo neobvyklé tvary.

Zdravé sliepky znášajú vajcia 1x denné. Niektoré nemusia znášať vôbec, ide o genetickú chybu, ale môže to mať aj iné príčiny (napríklad: zlá strava). Sliepky musia mať v potrave dostatok vápnika, aby mohli produkovať tvrdé škrupiny vajec.

Reprodukčný systém sliepok pozostáva z vaječníkov a vajcovodov. Sliepky sa rodia z dvoma vaječníkmi, jeden sa zmrští a stane sa nefunkčným. Zostávajúci zdravý vaječník je miestom, kde začína vývoj vajíčka.

Ak je sliepka schopná páriť sa s kohútom, jej vajíčka sa môžu oplodniť. Čerstvé vajcia sa môžu konzumovať bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú oplodnené.

Male kuriatka

Ak je vajce oplodnené a chcete mať male kuriatka, je treba vajce 21 dní inkubovať. Môže Vám pri tom pomôcť kvočka ktorá bude celý čas sedieť na vajciach a neskôr malé kuriatka bude aj vychovávať. Ak momentálne kvočku nemáte k dispozícii, môžete inkubovať v elektrickej liahni.

Zdroj: thespruce.com

Obrázky: pixabay.com