nedeľa, 1 augusta, 2021
Ostatné Záhrada

Vysoká tráva a jej kosenie

Hneď po upršanom apríli a začiatkom slnečného leta nám travička pekné vyskočí hore. Nepotrebuje nič iba vody a slnko aby nám rástla. Ale čo s ňou ak sme na ňu zabudli a je už vysoká? Prinášame vám preto krátky článok ako sa popasovať z vysokou trávou.

V tomto letnom období keď nám poriadne zaprší nám samozrejme bude dobre rásť tráva. Pri otázke kosenia vysokej trávy si musíme dať ďalšiu otázku: čo s ňou?

Pokiaľ ideme kosenú trávu sušiť a použiť ako senáž na dokrmovanie tak si zvolíme bubnovú kosačku. Ak ale trávu nejdeme ďalej využiť, môžeme použiť mulčovač kde tráva zostavá. Samozrejme daný stroj/prístroj si vyberáme podľa toho aká je lúka veľká, či je rovinná alebo vo svahu.

Dva typy strojov

Máme na výber dva typy strojov. Môžeme použiť dvojkolesové kosačky s vlastným pohonom za ktorými treba kráčať, alebo sa môžeme voziť na traktore za ktorým bude zapnutá naša kosačka alebo mulčovač.

Podľa plochy sa rýchlo vieme rozhodnúť. Pokiaľ ide o malú výmeru lúky, stačí použiť malé dvojkolesové kosačky ktoré sa vyrábajú aj ako bubnové alebo mulčovacie.

Ak ale máme veľkú lúku o väčšej výmere, je dobre si už poriadiť traktor z daným príslušenstvom.

Ako sa rozhodnúť o veľkosti výmery

Dvojkolesové kosačky majú pojazd cca 2,5km/h čo sa rovná ľudskej chôdzi a rýchlejšie nepôjde, zaber má ca 48cm. Takýto pomocník by nám mal stačiť na lúku ktorá nieje väčšia ako 0,4 hektára.

Ak máme už plochu nad 0,4 hektára, je dobre poriadiť si traktor z príslušenstvom. Predsa len predstavte si veľkosť futbalového ihriska a kráčať za kosačkou 🙂

Traktor môžeme použiť aj mal, výkonovo nám postačí 16 – 50 konských síl. S bubnovou alebo diskovou kosačkou mame zaber 120 až 170cm a rýchlosť kosenia sa pohybuje už okolo 4 – 6 km/h. Samozrejme závisí od výšky trávy.